تبلیغات
** Nature and culture attractions of Iran ** جاذبه های طبیعی و فرهنگی ایران - گزارش و تصاویر پیمایش از دریاچه نئور به ییلاقات سوباتان و سپس به منطقه ساحلی لیسار
 
** Nature and culture attractions of Iran ** جاذبه های طبیعی و فرهنگی ایران
عاشق طبیعتیم . عاشق مردم بی ریا Lover of the nature , Lover of the sincere people
                                                        
About us در باره ما

عشق به طبیعت و علاقه به شناخت فرهنگ های مردمی در ما نیز مانند بسیاری دیگر ، دستمایه لذتمان از زندگی است .
نویسندگان این وبلاگ ، هادی انصاری و احسان امین جواهری هستیم و در اینجا نیز مانند کانال تلگرامی ، سعی در به اشتراک گذاشتن تجارب سفرها و طبیعت گردی و کوهنوردی هایمان دارم تا شاید از این طریق بتوانیم دیگران را در لذت این سفرها شریک کرده و بهانه ای ایجاد کنیم برای شناخت زیبایی های سرزمینمان و مردمان خوب آن .
اگر شما هم تمایل به همکاری در ایجاد محتوای غنی تر برای این وبلاگ دارید لطفا تماس بگیرید تا به عنوان همکار در خدمتتان باشیم :
vasighansari@gmail.com
و ID در تلگرام :
https://telegram.me/hadiansari
همچنین دعوت می کنیم از کانال تلگرامی نیز دیدار کنید که طبعا کامل تر از وبلاگ پیش رو می باشد :
https://telegram.me/iranmytrips
===================
Our love to the nature and Enthusiasm to introduce the beauties of the nature and culture of Iran is our motive to establishment of this weblog
Also in our telegram channel , we've tried to do this with the same desire
https://telegram.me/iranmytrips
:Admins , Authors
Hadi ansari
Ehsan Aminjavaheri
If you want to be our cooperator here , please contact me
vasighansari@gmail.comپیمایش از نئور به سوباتان به یکی از عمومی ترین پیمایش ها و تورهای طبیعت گردی مبدل شده است که بویژه در تعطیلات اواسط خرداد انجام می گیرد . فصل طبیعت گردی این خطه زیبا نیز در همین ماه خرداد است  چون قبل از آن منطقه سرد است و هنوز عشایر نیز به منطقه نیامده اند و از طرفی در تابستان نیز این منطقه نسبتا خشک و گرم می شود و زیبایی های پر گل بهاره را ندارد .
در جاده خلخال به اردبیل و در 35 کیلومتری نرسیده به اردبیل ، به سه راهی بودالالو می رسیم که جاده آسقالته ای به سمت دریاجه نئور از آن جدا می شود . این جاده فرعی  در همان ابتدا دو راه می شود که یکی به سمت روستای عباس آباد رفته و در نهایت به قسمت شمالی دریاچه نئور می رسد و دیگری به سمت روستای محمود آباد رفته و به جنوب دریاچه نئور می رسد . راه معمول گردشگران همان مسیر روستای عباس آباد و رسیدن به ناحیه شمالی دریاچه نئور است که حدود 13 کیلومتر را در جاده های پرفراز و نشیب طی می کند . گردشگران معمولا از سه راهی بودآلالو به دریاچه را با کمک نیسان طی می کنند ولی گاهی اتوبوس ها نیز توانایی طی  این مسیر پرشیب را دارند .
دریاچه نئور یک دریاچه آب شیرین در ارتفاع حدود 2500 متری از سطح دریاست . در زمستان سطح این دریاچه کاملا یخ می زند . در ابتدای بهار ، نوزادان ماهی قزل آلای رنگین کمان را در این دریاچه رها می کنند و در شهریور ماه یک چشنواره ماهیگیری در این دریاجه برگزار می گردد چون ماهی ها در ایام زمستان دز این دریاچه زنده نخواهند ماند .
آب دریاچه نئور از چشمه های پیدا و پنهان فراوان در اطراف دریاچه تامین می گردد . این چشمه ها حالت باتلاقی و گل الود درحاشیه هایی از دریاچه ایجاد می کنند که مهد قورباغه ها و گل های زرد زیبا می گردد . به علت وجود قورباغه ها ، مارها نیز در اطراف دریاچه وجود دارند که البته غیر سمی هستند .
نمای بسیار زیبای دریاچه نئور و سواحل پرگل ان در کنار چشم انداز کوه های اطراف دریاچه و انعکاس تصاویر انها در دریاچه بویژه در هنگام غروب و طلوع ، بسیار جذاب و دیدنی است و شبیه پرده های نقاشی می ماند .


ما ظهر هنگام به کنار دریاچه می رسیم و اطراق می کنیم  و یک نیم روز فرصت گشت و گذار در این منطقه زیبا را داریم .
در نوک شمالی دریاچه نئور و در مسیر تنها خروجی این دریاجه یک بند و پل احداث کرده اند تا آب دریاجه در ارتفاع مناسبی باقی بماند ( میانگین عمق دریاچه حدود 5 متر می باشد ) .  در نزدیکی همین بند روستای عشایری نئور قرار دارد که عشایر ترک زبان آن که از همین اواسط خرداد به این محل می آیند عموما دارای نیسان بوده و در کار جابحایی گردشگران فعالیت می کنند . بافت زیبای این روستا نیز محل خوبی برای عکاسی و ثبت لحظات و سبک زندگی این مردمان خونگرم محلی می باشد .
در ساعتی از بعد از ظهر همین روز به ناگهان ابرها از پشت کوه های شمالی دریاچه سر رسیدند و به نحو زیبا و شگفت انگیزی بر سطح سواحل و روی دریاچه نئور پیشروی کردند . تابحال پیشروی سریع ابر را کاملا روی سطح زمین ندیده بودم و این ، منظره بدیع و بسیار جذابی برای ما بود . هر چند ابر و مه و بارندگی بعد از ساعتی جای خوذ را به هوای صاف داد ولی شب سردی را پشت سر گذاشتیم .صبح فردا به سمت ییلاقات سوباتان به راه افتادیم . از دریاچه نئور که در استان اردبیل واقع است تا ییلاق سوباتان که در استان گیلان و از توابع شهرستان تالش ( هشتپر ) است حدودا 20 کیلومتر فاصله است و یک مسیر خاکی نیسان رو دارد و یک مسیر مالرو دیگر برای عبور پیاده گردشگران است . به علت زیبایی های طبیعی و دشت گل و چشمه ، طبیعت گردان حرفه ای و کوهنوردان ، عموما راه پیاده را انتخاب می کنند .
در مورد وجه تسمیه سوباتان دو نظریه وجود دارد : نظریه اول : سوباتان در
ترکی به معنی محل فرو رفتن اب است سو به معنی آب و باتان از باتماق به معنی فرو رفتن است چون نزولات باران در این منطقه در حفره ای فرو میرود. نظریه دوم : سو یعنی گلپر و وتون یعنی محل رویش . پس در زبان تالشی سووتون که به اشتباه توسط ترک زبانها به سوباتان تبدیل شده . یعنی محل رویش گلپر .

  ییلاقات و روستای سوباتان حدودا 1900 تا 2000  متر از سطح دریا ارتفاع دارند .مسیر دریاچه نئور به سوباتان عموما یک مسیر بده بستان و با فراز و نشیب های های متعدد کوهستانی است ( البته فقط شیب است و دست به سنگ ندارد ) و  بسته به انتخاب مسیر ، عبور از رود و جویبارهای کوچک را نیز در این مسیر خواهید داشت که البته بدون مشکل عبور خواهید کرد .

روستا و ییلاقات سوباتان یک منطقه مهاجر نشین از اقوام تالش و آذری است که در تابستان ها در این ییلاق سکنی می گزینند .  به علت تردد زیاد گردشگران به این منطقه ، این ییلاق نسبتا پر ازدحام  و دارای انبوهی از ساخت و سازهای اکثرا غیر مجاز شده است . بازار محلی سوباتان نیز شلوغ و عمدتا محل عرضه گوشت و کباب است . هر سه وعده غذایی روزانه را در اینجا می توانید کباب بخورید ولی البته مانند خیلی از نفاط شمالی در اینجا نیز کباب های چنجه ،  لطافت و نرمی چندانی ندارد .
شب دوم سفرمان را در روی تپه سبزی مشرف به سوباتان ، چادر زدیم . نام این تپه سبز پوش و وسیع ، " بیده پشت " است و محل اسب دوانی نیز می باشد . ظاهرا مرداد ماه هرسال در این محل مسابقه و جشنواره اسب دوانی برقرار می گردد . نمای زیبایی حرکت ابرها در نزدیکی شما و در دامنه کوه ها و خانه های ییلاقی روبرو بسیار چشم نواز و فریبا است . شب هنگام نیز می توانستیم روشن شدن رویایی افق و ابرها را در افق دوردست شمالی بطور متناوب و مرتب  مشاهده کنیم که ظاهرا در نتیجه آذرخش های متناوبی بود که در دوردست ها و بر فراز دریا ایجاد می شد  و عجیب آنکه هیچ گونه صدای رعدی را نمی شنیدیم  . به هر حال در هر منطقه از ایران ، شگفتی های نوی را می بینید که گاه منحصر به همان منطقه است .  
فردای آن روز ، گروه 47 نفزه ما دو قسمت شد . تعدادی از دوستان بوسیله نیسان به سمت تالش و لیسار حرکت می کردند تا از ساحل دریا نیز استفاده کنند . در حالیکه ما چمع 25 نفره ، پیاده و از طریق مسیر مالرو قدیمی به سمت چنگل های لیسار به راه افتادیم و با پیمایشی حدودا 20 کیلومتری که عمدتا به صورت فرود از شیب های چنگلی و کاهش ارتفاع بود بعد از حدود 8 ساعت به نزدیکی جاده تالش به آستارا در حوالی لیسار رسیدیم و 5 کیلومتر آخر مسیر را بوسیله نیسان طی کردیم تا به موقع به دوستان دیگر ملحق شده و به سمت اصفهان حرکت کنیم . مناظر جنگلی که در این روزمشاهده کردیم بسیار زیبا و خاطره انگیز بود که قسمتی از زیبایی های ان را می توانید در عکس های ضمیمه مشاهده کنید .   

متاسفانه نمای زباله ها چهره زیبای طبیعت را در اینجا نیز مخدوش کرده است .روستای عشایر نشین نئور
در هنگام پیمایش از دریاچه نئور به سوباتان ، نمای زیبای کوه سبلان را در پشت سر خود می توانید مشاهده کنید

نمای تخته سنگ های کنگولمرائی در حد فاصل نئور به سوباتان فوق العاده زیباستعشایر در ارتفاعات حد فاصل نئور به سوباتان ، خونگرم و صمیمی بودند

نمایی از ییلاق سوباتان

در تپه بیده پشت ، مشرف به سوباتان اطراق کردیم

سوباتان محل پرورش اسب نیز هستدر هنگام عبور از جنگل های حومه سوباتان به سمت لیسار
در حومه و نزدیکی لیسار

Subjects : مجموعه عکس Photo Gallery، گزارش، شرح و سفرنامه Diary ، جاذبه طبیعی Natural Attracts، کوهنوردی Mounaineering، آبشار و رود waterfall and river، دشت و گل Plain & Flower، 
Tags : البرز غربی West Alborz،
Related Links :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه مجاز می باشد
Use of contents is allowed only if refer and link to relevant page